5 sposobów na naukę mycia zębów przez dzieci

AKTUALNOŚCI - STOMATOLOGIA

Opanowanie właściwych nawyków higienicznych we wczesnym dzieciństwie ma wiele zalet. Maluchy nie tylko zyskują podstawową wiedzę, ale również mają świadomość tego jak ważne jest dbanie o zdrowie, w tym konkretnym przypadku – jamy ustnej. Niewypracowanie nawyku regularnego mycia zębów może skutkować powstawaniem licznych ubytków oraz chorobami, a co więcej może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Jak zatem nauczyć malucha konsekwentnego dbania o jamę ustną?

1) Daj przykład 

Bardzo często zdarza się, iż rodzice próbują nauczyć malucha czynności, których sami nie wykonują. Dzieci szybko zdają sobie z tego sprawę, dlatego jeśli zależy nam na wypracowaniu nawyku regularnego mycia zębów, najpierw sami musimy to robić. Dobrym pomysłem jest wdrożenie pewnego rodzaju rytuałów, podczas których rodzic szczotkuje zęby razem z pociechą. Dzięki temu, maluch będzie wiedzieć, iż jest to ważna czynność, którą musi wykonywać każda osoba.

2) Mycie w określonej porze

Dzieci szybciej wyrabiają w sobie nawyki, jeśli dana czynność jest powtarzana systematycznie, o tej samej porze. Warto pilnować stałych pór mycia – przynajmniej 2 razy dziennie – rano po przebudzeniu i wieczorem po kolacji. Dzięki temu szczotkowanie stanie się jednym ze stałych elementów w ciągu dnia i łatwiej będzie o nim pamiętać.

3) Atrakcyjny wygląd szczoteczki i pasty

Aby zachęcić dziecko do mycia zębów i sprawić by ta czynność była dla niego czymś przyjemnym, warto zadbać o atrakcyjną wizualnie „zęboszczoteczkę”, najlepiej z wizerunkiem bajkowych postaci czy innych lubianych przez maluchy motywów. Dobrym rozwiązaniem jest także kolorowy kubek oraz  smakowa pasta (z odpowiednim składem), po które maluch będzie chętnie sięgać. Oczywiście oprócz ciekawego wyglądu, akcesoria muszą spełniać swoją funkcję. Wybieramy więc szczoteczki z miękkim włosiem i pasty przeznaczone dla dzieci.

4) Mycie połączone z zabawą

Aby mycie zębów nie kojarzyło się dziecku wyłącznie z nużącym obowiązkiem, podczas pracy nad wyrobieniem nawyku warto zadbać o wprowadzenie elementów zabawy. Możemy np. włączyć ulubione piosenki dziecka lub poćwiczyć robienie śmiesznych min przed lustrem. Jest to także dobry sposób na nauczenie malucha prawidłowej techniki szczotkowania, wystarczy powiedzieć mu, aby naśladowało każdy nasz ruch. Na rynku nie brak obecnie multimediów (płyt czy aplikacji), które mogą wspomóc rodziców i zachęcić dziecko do większej aktywności związanej z myciem zębów.

5) Rozmowa i materiały edukacyjne

Rodzic powinien też najzwyczajniej porozmawiać z dzieckiem na temat mycia zębów, tego jakie ma ono zalety i z czym może wiązać się rezygnacja ze szczotkowania. Oczywiście wszystko powinno przebiegać w miłej atmosferze, bez straszenia konsekwencjami. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup książeczek dotyczących higieny jamy ustnej. Po każdym umyciu zębów pochwalmy dziecko, co z pewnością zmotywuje je co regularnego wykonywania tej czynności.