biała dieta co jeść po wybielaniu zębów

Biała dieta – co jeść po wybielaniu zębów?

 

Wybielanie zębów to jeden z zabiegów, które pojawiają się w naszej ofercie. Specjaliści po każdej wizycie informują pacjentów o zaleceniach pozabiegowych. W tym przypadku może pojawić się pojęcie “biała dieta”. Co jeść po wybielaniu zębów? Jakich produktów należy unikać? Poniższy artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.

 

 

Biała dieta – co to oznacza?

Jednym z zaleceń, które może pojawić się po zabiegu usuwania przebarwień, jest biała dieta. Co jeść w takim przypadku? Jakich produktów unikać? To tylko kilka z pytań, które pojawiają się u zainteresowanych zabiegiem. Wbrew pozorom to, co jemy, ma duży wpływ na stan zdrowia naszej jamy ustnej. Dodatkowo nasze przyzwyczajenia i nawyki decydują o tym, czy nasz uśmiech będzie zachwycał, a może wręcz przeciwnie. Każdy z nas chce się dobrze czuć ze sobą, a piękny uśmiech bez wątpienia wzmacnia pewność siebie oraz samoocenę. Dlatego bardzo popularnym zabiegiem staje się wybielanie zębów. Efekty po wizycie utrzymują się znacznie dłużej, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty. Jednym z nich może być biała dieta po piaskowaniu lub usuwaniu kamienia. Jest to specjalne menu, którego należy się trzymać, by zachować biały uśmiech na dłużej. Dieta biała polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów bogatych w barwniki, które mogą wywołać następnie przebarwienia szkliwa. Należy unikać zarówno produktów pochodzenia naturalnego, jak i tych zmodyfikowanych. Dieta biała to nie tylko odpowiednio dobrana żywność, ale również napoje. Dzięki niej możesz utrwalić efekty i wyeliminować ryzyko pojawienia się nowych przebarwień tuż po zabiegu.

 

Jak długo obowiązuje biała dieta po piaskowaniu lub usuwaniu kamienia?

Być może w waszych głowach pojawiło się teraz pytanie: czy już do końca życia będę musiał być na białej diecie, jeżeli zdecyduje się na wybielanie zębów? Pierwsze restrykcje obowiązują w 2 godziny po zabiegu. W tym czasie zaleca się powstrzymanie od spożywania jakichkolwiek produktów i napoju. Dodatkowo należy uważać na wszystko, co może narazić nasze wrażliwe szkliwo, na przykład żucia gumy, mycia i płukania zębów.

Co dalej? Czy biała dieta po piaskowaniu lub usuwaniu kamienia trwa tylko 2 godziny? Nie, kolejne 48 godzin to mniej restrykcyjna dieta, podczas której można już jeść, ale należy unikać produktów z wysoką zawartością barwników, picia napojów z dużą ilością cukrów. W innym przypadku mogą pojawić się uszkodzenia powierzchni zęba.

Czy dieta biała jest zalecana wyłącznie przez 48 godzin po wykonanym zabiegu? Jeżeli chcemy, by biały uśmiech pozostał z nami jak najdłużej, warto stosować zalecenia specjalisty nawet przez 14 dni. Szczegółowe porady na temat białej diety uzyskasz po konsultacji z dentystą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zabiegu? Sprawdź artykuł: Bezpieczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym Katowice!
 

Biała dieta – co można jeść?

Teraz przechodzimy do sedna sprawy. Wiemy już, czym jest biała dieta. Co można jeść zatem przez pierwsze dni po wykonanym zabiegu? Najważniejszą zasadą jest opieranie diety na produktach zawierających niewiele barwników. Jednocześnie należy pamiętać o własnym zdrowiu oraz odpowiednio zbilansowanych posiłkach. Nie można całkowicie zrezygnować z warzyw, nabiału, ale należy prawidłowo dobierać składniki do poszczególnych dań.

Skoro już wiemy, czym jest biała dieta, co można jeść? Wśród polecanych i dozwolonych produktów pojawiają się:

  • mleko, kefir, jogurt naturalny, serek wiejski, masło,
  • białe ryby, kurczak, indyk,
  • kalafior, pietruszka, seler, ziemniaki, biała fasola, ogórek czy też cukinia,
  • ryż biały, pieczywo pszenne, kasza jaglana.

Podkreślamy jednak, że są to tylko przykładowe produkty. Warto zwrócić uwagę, że dozwolone jest wszystko, co ma biały lub bardzo jasny kolor.
 

Czego należy unikać? Biała dieta produkty zabronione

Jak wspomnieliśmy wielokrotnie, dieta biała powinna wykluczać produkty zawierające dużą ilość barwników. Czego należy więc unikać?

Oto lista – biała dieta produkty zabronione:

  • jagody, truskawki, maliny, porzeczki oraz dżemy, kompoty, konfitury przygotowane z tych produktów,
  • pomidory, buraki, marchewka, szpinak,
  • wołowina, wieprzowina, cielęcina,
  • ser: żółty, wędzony,
  • przyprawy takie jak: kurkuma, cynamon.
 

Pamiętajmy, że powyżej znajdują się wyłącznie przykładowe produkty. Nie jest to pełna lista!

 
Sprawdź więcej zabiegów w naszej ofercie Stomatologia Katowice!

 

Biała dieta po usuwaniu kamienia – pozostałe zalecenia

Wiemy już, jak powinna wyglądać biała dieta po usuwaniu kamienia lub piaskowaniu. Warto jednak zwrócić uwagę również na pozostałe zalecenia, które dotyczą między innymi spożywanych napojów i niezdrowych nawyków. Specjaliści odradzają między innymi picie: wina, kawy, herbaty, soków, słodkich napojów gazowanych. Przebarwienia mogą wywołać również: nikotyna zawarta w papierosach.

Warto również zwrócić uwagę na temperaturę spożywanych posiłków. Zęby po zabiegach wybielających są wrażliwe. Dlatego też warto zadbać, by temperatura jedzenia nie była skrajna. Dzięki temu unikniemy dyskomfortu. Warto również dbać o ogólną higienę jamy ustnej, by nie narażać zdrowia zębów.
 

Podsumowanie: Biała dieta – co jeść, by utrzymać efekt na dłużej…

Jeżeli jesteś po zabiegu wybielającym zęby, powinieneś zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego, jak działa biała dieta. Co jeść, by utrzymać efekt na dłużej? Najważniejszą zasadą jest unikanie produktów zawierających dużo barwników. Dieta biała opiera się przede wszystkim na jasnych, białych produktach. Pamiętaj, by przed wprowadzeniem diety zapoznać się z opinią specjalistów!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Stomatologia estetyczna Katowice!