Czy zgrzytanie zębami w nocy to choroba?

AKTUALNOŚCI - STOMATOLOGIA

Skarżysz się na częste bóle głowy, stan zdrowia zębów nieustannie się pogarsza, a partner regularnie budzi się w nocy z powodu Twojego zgrzytania zębami? Jeśli tak, bardzo możliwe, że cierpisz na bruksizm. Ta wydawać by się mogło nieszkodliwa przypadłość jest w rzeczywistości chorobą psychosomatyczną, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, nie dostrzegając objawów lub nie identyfikując ich prawidłowo. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

 

Co jest przyczyną bruksizmu?

Nocne zgrzytanie zębami może mieć różne przyczyny. Nierzadko odpowiada za nie stan wysokiego napięcia emocjonalnego oraz stres. Te z kolei powodują nadmierną aktywność mięśni żuchwy. W tym przypadku konieczne jest dążenie do zredukowania obciążeń psychicznych, np. poprzez stosowanie technik medytacyjnych, aktywności działających odstresowująco czy nauki relaksu. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia, która pozwoli na szybsze poradzenie sobie z nerwicą i w konsekwencji z bruksizmem. Skuteczne są także ćwiczenia rozluźniające mięśnie twarzy.

Zgrzytanie zębami może być spowodowane również wadą zgryzu lub źle dobranymi koronkami czy protezą. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza dentysty, który może doradzić założenie szyny relaksacyjnej. Jest ona dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta i zakłada się ją na noc na górne zęby. W ten sposób zgryz zostaje zabezpieczony przed tarciem i jego negatywnymi konsekwencjami. Jeśli za bruksizm odpowiada źle dobrana proteza lub koronki, dentysta zakłada nowe uzupełnienie. Czasem w celu odpowiedniego leczenia, konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego.

Jak rozpoznać bruksizm?

Bagatelizowanie choroby jaką jest bruksizm może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Silne zaciskanie szczęki prowadzi do ścierania się szkliwa, uszkodzenia plomb, a w skrajnych przypadkach nawet do połamania zębów. Wiele osób zgłasza się do stomatologa w momencie, gdy stan jamy ustnej jest już bardzo poważny. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do wizyty u specjalisty?

– Nadwrażliwość zębów, która nie ustaje nawet po szczotkowaniu odpowiednimi pastami

– Krwawienie dziąseł podczas mycia zębów

– Uczucie suchości w ustach

– Zmiana kształtu szczęki na bardziej kwadratowy

– Silne i powracające bóle głowy

– Uczucie szumu w uszach

– Ścieranie powierzchni zębów

Bruksizm jest powszechnym zjawiskiem, które statystycznie najczęściej dotyczy młodych kobiet. Szacuje się jednak, iż w samej Europie na chorobę cierpi nawet 20% populacji.