Ubytki w uzębieniu – dlaczego nie powinniśmy ich ignorować?

AKTUALNOŚCI - STOMATOLOGIA

Pojawienie się bólu w jamie ustnej powinno być wyraźnym sygnałem, iż konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym i konsultacja z dentystą. Niestety wiele osób bagatelizuje problem, szczególnie jeśli wyraźne uszczerbki w zębach nie są widoczne gołym okiem. To duży błąd, który w przyszłości może skutkować poważnymi komplikacjami, sporymi wydatkami na leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcją, czyli usunięciem zęba. Z kolei brak nawet jednego zęba, to spore zagrożenie dla zachowania gęstości kości szczęki oraz prawidłowego funkcjonowania zgryzu. Problem ten dotyczy także naszych dzieci. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ubytki u dzieci

Część rodziców nadal nie zdaje sobie sprawy jak ważną rolę pełnią mleczaki, czyli pierwsze zęby naszych dzieci. Jeśli ich naturalny proces wypadania zostanie zakłócony, tzn. dojdzie do niego zbyt szybko, np. z powodu niewłaściwej higieny, w przyszłości dziecko może mieć problemy z wymową, a w dorosłym życiu cierpieć na różne dolegliwości związane z wadami zgryzu. Próchnica kwitnąca u dzieci atakuje bardzo szybko, rozprzestrzeniając się na kolejne zęby. W najgorszych scenariuszach, po mleczakach pozostają tylko korzenie. Warto wiedzieć, że zęby mleczne u dzieci należy leczyć tak samo jak zęby stałe, aby zapobiec przykrym konsekwencjom, czy kosztownym wizytom u innych specjalistów, np. u logopedy.

Utrata zębów u dorosłych

Utrata zębów przez osobę dorosłą najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny oraz zaniedbywania wizyt kontrolnych. Nieleczone choroby przyzębia, do których może dojść z powodu nagromadzenia się płytki nazębnej, powodują powstawanie ubytków. Innym ich źródłem mogą być także uszkodzenia mechaniczne. Dlaczego nie należy ignorować ubytków?

Jedną z najczęściej pojawiających się konsekwencji jest zanik kości, a stąd już tylko parę kroków do bólów migrenowych, bólów kręgosłupa czy zmiany rysów twarzy. Cały proces ma charakter stopniowy, dlatego podjęcie szybkiej decyzji o leczeniu pozwala na jego pełne uniknięcie. Zanik kości to poważne schorzenie, które utrudnia uzupełnianie ubytków w uzębieniu, np. w czasie leczenia implantologicznego.

Kolejnym skutkiem braków w uzębieniu osób dorosłych jest także powstanie wad zgryzu. Zęby znajdujące się w pobliżu ubytku mogą stopniowo przechylać się, co jest w pełni naturalnym zjawiskiem, doprowadzającym do przeciążeń i nieestetycznych przesunięć. W konsekwencji tego, powstaje konieczność wdrożenia leczenia ortodontycznego o różnym stopniu skomplikowania.

Pojedynczy ubytek w szczęce często skutkuje pojawianiem się kolejnych. Dodatkowo osoby, które utraciły zęby zmagają się z problemami trawiennymi czy niedoborami witamin, wynikającymi z niewłaściwego gryzienia pokarmów. Słabiej pogryziony pokarm dłużej się trawi, a to sprawia że możemy przybierać na wadze. Należy wspomnieć też o estetycznej naturze problemu, kłopotach z samooceną, pewnością siebie i relacjami towarzyskimi. Dbałość o stan naszych zębów i regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym to gwarancja nie tylko zdrowia naszej jamy ustnej, ale zdrowia całego organizmu człowieka i jego lepszego samopoczucia.