Ekstrakcja „zębów mądrości” – czy jest się czego bać?

AKTUALNOŚCI - STOMATOLOGIA

Ósemki, nazywane potocznie zębami mądrości najczęściej zaczynają rosnąć między 17. a 20. rokiem życia. Nie jest to jednak regułą i u wielu osób pojawiają się dopiero w średnim wieku. Proces ich wyrzynania się bardzo często należy do bolesnych. Co więcej, ósemki mają tendencję do wyrastania w nieprawidłowy sposób. Z uwagi na ich położenie i problemy z czyszczeniem, są szczególnie narażone na próchnicę. Należy także wspomnieć o tym, iż „zęby mądrości” nie pełnią żadnej istotnej roli w jamie ustnej i nie pomagają ich właścicielowi w rozdrabnianiu pokarmów. Usuwanie ósemek jest powszechnym zabiegiem, który wykonuje się z różnych względów. W jakich sytuacjach możemy liczyć na zakwalifikowanie do ekstrakcji?

Nieprawidłowy wzrost zębów

Nieprawidłowy wzrost może dotyczyć zarówno zatrzymania ósemek w kości, jak i wyrzynania się pod złym kątem. W pierwszym przypadku zęby są widoczne jedynie na zdjęciu rentgenowskim, mimo to mogą powodować silny ból. Konsekwencją drugiej sytuacji jest nadmierne stłoczenie się zębów i powstanie wady zgryzu. W konsekwencji konieczne może być usunięcie ósemek, a dopiero później założenie aparatu ortodontycznego.


Źródło chorób i wysokie ryzyko powikłań

Położenie ósemek sprawia, iż większość osób ma problem z ich prawidłowym szczotkowaniem. W konsekwencji, na zębach pozostawać mogą liczne resztki pokarmowe, stanowiące pożywkę dla bakterii. W związku z tym, u pacjentów gabinetów stomatologicznych w krótkim czasie często zdiagnozowana zostaje próchnica. Niestety, choroba która zaatakowała początkowo zęby mądrości bardzo szybko przenosi się na inne części uzębienia, mogąc powodować poważniejsze kłopoty ze zdrowiem jamy ustnej. Kolejną kwestią związaną z niedokładnym czyszczeniem zębów mądrości są problemy periodontologiczne. Pacjenci z wyrzynającymi się „ósemkami” narażeni są na powstawanie stanów zapalnych tkanek miękkich i co za tym idzie, bardzo silny ból. To z kolei może prowadzić do pojawienia się tzw. chorób odogniskowych, dotyczących np. serca, nerek czy wzroku.

Czy należy obawiać się usuwania ósemek?

Dzięki rozwojowi technologicznemu, usuwanie zębów mądrości nie jest już tak skomplikowanym zabiegiem jak dawniej, jednak nadal wymaga dokładnej diagnostyki, podczas której ustala się metodę odpowiednią metodę ekstrakcji. Decydując się na zabieg w renomowanych gabinetach, można liczyć nie tylko na delikatność, ale również na znaczne zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia otaczających ząb tkanek, pojawienia się stanu zapalnego czy innych powikłań. Nowoczesne urządzenia do chirurgii stomatologicznej zapewniają pacjentom większe bezpieczeństwo i komfort oraz dużo mniejsze dolegliwości bólowe po samym zabiegu.