Czy w czasie ciąży można leczyć zęby?

AKTUALNOŚCI - MEDYCYNA ESTETYCZNA

W czasie ciąży kobiety dbają o swoje zdrowie ze szczególnym zaangażowaniem. W całym tym procesie nie należy jednak zapominać o zębach, gdyż infekcja jamy ustnej może w dużym stopniu wpłynąć na zdrowie mamy i jej maluszka. Konieczna jest więc regularna kontrola stanu zdrowia jamy ustnej i w razie potrzeby, podjęcie odpowiedniego leczenia. Ból zęba nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, które w okresie ciąży jest równie ważne. Przyszła mama powinna unikać sytuacji stresowych i długotrwałego zdenerwowania. Stan zapalny zęba w poważnych przypadkach może stać się przyczyną niechcianych komplikacji ciążowych.

Jakie zabiegi można bezpiecznie wykonywać w okresie ciąży?

Pogląd stanowiący o tym, że w czasie ciąży nie można leczyć zębów, to jeden ze stereotypów. Warto pamiętać, iż ciężarne są bardziej narażone na choroby jamy ustnej ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ciele, a także możliwy szybszy rozwój próchnicy. Z tego względu warto przeprowadzać wizyty kontrolne u dentysty co ok. trzy miesiące, aby na bieżąco kontrolować stan zębów. Po trzecim trymestrze można wykonywać już większość koniecznych zabiegów i podawać wybrane rodzaje znieczulenia. Jakie zabiegi są w zupełności bezpieczne dla kobiet w ciąży?

  •   Usuwanie płytki nazębnej (skaling) i piaskowanie.
  •   Leczenie próchnicy.
  •   Znieczulenie miejscowe zęba (po pierwszym trymestrze ciąży).
  •   Usunięcie zęba (po pierwszym trymestrze ciąży).
  •   Leczenie kanałowe (po pierwszym trymestrze ciąży). Zaleca się korzystanie z gabinetów wyposażonych w elektroniczne endometry, pozwalające na leczenie bez prześwietlenia.

Jedną z kwestii, która zwykle budzi niepewność u ciężarnych Pacjentek, jest wykonywanie zdjęcia RTG, niezbędnego m.in. podczas leczenia kanałowego. Istnieje niewielkie ryzyko, iż promienie rentgenowskie mogą być szkodliwe dla dziecka, dlatego w przypadku konieczności poddania się im, osłania się brzuch i okolice za pomocą odpowiedniego fartucha.

Z jakich zabiegów należy zrezygnować w czasie ciąży?

Panie w ciąży mogą korzystać z większości zabiegów stomatologicznych, choć część z nich jest niewskazana w pierwszym trymestrze, z uwagi na wysokie ryzyko przedwczesnego porodu oraz niewystarczający poziom rozwoju płodu. Które z nich należy przełożyć na późniejszy czas?

  •       Zabiegi protetyczne.
  •       Wybielanie zębów, fluoryzacja i leczenie przy wykorzystaniu ozonu.
  •       Skaling ultradźwiękowy.

Zachęcamy przyszłe mamy, aby jeszcze przed ciążą odwiedziły dentystę, który wykona panoramiczne zdjęcie przeglądowe, naprawi ubytki i zapobiegnie sytuacjom stresogennym na przyszłość.