fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów i pierwiastek fluor – prawda i mity

Fluor to jeden z tych pierwiastków, który zrewolucjonizował stomatologię. Okazał się niezwykle skuteczny w hamowaniu rozwoju próchnicy, dlatego też stał się stałym składnikiem większości past do mycia zębów. Z biegiem czasu oraz wraz ze wzrostem popularności naturalnych metod leczenia i pielęgnacji, fluor zaczął być jednak uznawany za szkodliwy.

Opinie na temat pierwiastka są obecnie mocno zróżnicowane, co wynika z powszechności niektórych mitów na temat jego działania. Jak zatem sprawy mają się w rzeczywistości? Sprawdź, czy fluoryzacja zębów jest bezpieczna!

 

Fluor jest szkodliwy dla zdrowia – MIT

Pierwiastek znajdujący się w pastach do zębach oraz wykorzystywany podczas zabiegów fluoryzacji nie wpływa negatywnie na zdrowie. Wynika to z faktu, że jego ilości używane w obu sytuacjach są niewielkie, jednak wystarczające do zwiększenia odporności szkliwa i ochrony przed próchnicą. Fluoryzacja zębów jest więc w pełni bezpieczna. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci do 2 roku życia ilość pasty nakładanej na szczoteczkę nie powinna być większa niż ziarenko ryżu, zaś dla starszych dzieci i dorosłych większa niż ziarnko grochu.

 

Pierwiastek fluor może być silną trucizną – PRAWDA 

Warto na początek przywołać słynne powiedzenie ojca medycyny nowożytnej Paracelsusa, według którego “dawka czyni truciznę”. Nie inaczej jest w przypadku fluoru. Zjedzenie dużych ilości pasty niewątpliwie miałoby toksyczny wpływ na organizm człowieka. W razie zatrucia dochodzi do problemów z oddychaniem oraz skurczów mięśni. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 95 gramów pasty. Aby doszło do zatrucie musielibyśmy zatem spożyć ponad jedną tubkę pasty do zębów.
 

Pasty bez fluoru są tak samo skuteczne w walce z próchnicą – MIT

 Naturalne pasty bazują przede wszystkim na ziołach czy węglu aktywnym. Choć z całą pewnością jesteśmy w stanie wyczyścić nimi zęby (oczywiście stosując odpowiednią technikę i szczoteczkę), w kwestii ochrony przed próchnicą, specyfiki te wypadają znacznie gorzej niż preparaty zawierające fluor. Wynika to z faktu, że nie mają zdolności do przenikania w powierzchnię szkliwa i tworzenia osłony przed działaniem kwasów i bakterii.
 

Dlaczego fluor jest stosowany do walki z próchnicą?

Pierwiastek fluor zasłynął ze względu na swoje właściwości związane ze wzmacnianiem zewnętrznej powierzchni szkliwa. To z kolei składa się z kryształów nazywanych hydroksyapatytami. Pomimo ich twardości, w wyniku działania kwasów, może dochodzić do rozpuszczania, czego skutkiem jest rozwój próchnicy.

Używając past zawierających fluor lub korzystając z zabiegów fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym, jony tego pierwiastka wchodzą w reakcję z hydroksyapatytami, w ten sposób tworząc tarczę, skutecznie chroniącą przed kwasami i bakteriami. Co więcej, fluor uczestniczy w procesie remineralizacji, dzięki czemu może zastopować destrukcję szkliwa i wpłynąć na jego regenerację.
 

Na czym polega fluoryzacja zębów? Dlaczego jest ważna?

Mity krążące wokół omawianego pierwiastka są związane przede wszystkim ze znacznym przekroczeniem jego dawek. Codziennie używanie pasty do zębów oraz korzystanie z zabiegów fluoryzacji w gabinetach stomatologicznych nie jest w żadnym stopniu niebezpieczne dla naszego zdrowia. Profilaktyka fluorkowa jest zalecana także u dzieci, ponieważ zabiegi fluoryzacji wzmacniają uzębienie dzieci i działają przeciwpróchniczo.

Sprawdź również naszą ofertę: Stomatologia dziecięca Katowice!

Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym to kilkuminutowy zabieg, w trakcie którego dentysta na oczyszczone zęby nakłada specjalny preparat zawierający fluor. Najczęściej ma on postać żelu lub pianki smakowej. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest on dla dziecka bezpieczny i bezbolesny.