jak wygląda cellulit, rodzaje

Jak wygląda cellulit? Rodzaje, przyczyny, najważniejsze informacje

 

Jak wygląda cellulit? To pytanie, które nurtuje wiele kobiet, a wbrew pozorom również mężczyzn. Cellulit kojarzy nam się zazwyczaj ze skórką pomarańczy: pomarszczoną, pomarańczową. Czy słusznie? Jakie są przyczyny cellulitu? Czy jego rodzaj ma wpływ na wygląd? Odpowiadamy!

 

 

Czym jest cellulit?

Cellulit pojawia się najczęściej w takich miejscach jak: piersi, brzuch i uda. Charakteryzuje się pomarszczoną, grudkową i włóknistą strukturą, która przypomina skórkę pomarańczy. Jest to rodzaj zmian zwyrodnieniowych w tkance podskórnej. Warto zwrócić uwagę, że dzielą się one dodatkowo na dwa typy: wodny i tłuszczowy. Czym różnią się od siebie? Jak wygląda cellulit wodny a tłuszczowy? Sprawdźmy poniżej.
 

Jak wygląda cellulit?

Obecność cellulitu sprawdzamy zazwyczaj poprzez ściśnięcie skóry na udzie, pod pośladkami. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, który praktykują nawet nastolatki. Po ściśnięciu skóry pojawiają się lekkie marszczenia przypominające gąbkę. To, jak wygląda cellulit, zależy od stopnia rozwoju, a także jego rodzaju. Poniżej znajdziesz cztery stopnie cellulitu wraz z cechami charakterystycznymi dla każdego z nich.

 • I stopień cellulitu – niedostrzegalny na pierwszy rzut oka. Pokazuje się dopiero po ściśnięciu skóry dwoma palcami. Możemy wówczas zauważyć delikatne grudki.
 • II stopień cellulitu – po ściśnięciu przypomina pomarańczową skórkę. W niektórych przypadkach może pojawić się delikatny ból.
 • III stopień cellulitu – cellulit pokazuje się już w pozycji stojącej. Nie trzeba ściskać skóry, by zauważyć grudki o większej objętości oraz delikatne pofałdowania skóry. Może pojawić się również ból podczas dotyku.
 • IV stopień cellulitu – w tym przypadku pofałdowania skóry są widoczne niezależnie od pozycji. Dodatkowo podczas poruszania można zauważyć trzęsienie się skóry. Ból pojawia się nawet przy delikatnym nacisku. Grudki są łatwo wyczuwalne.

To, jak wygląda cellulit, zależy nie tylko od stopnia zaawansowania, ale również: rodzaju oraz miejsca występowania.
 

Rodzaje cellulitu

Można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje cellulitu. Pierwszy z nich to cellulit wodny. To pierwszy etap rozwoju pomarańczowej skórki, który jest widoczny po ściśnięciu skóry palcami. Charakteryzuje się licznymi nierównościami oraz niewielką opuchlizną. Drugi rodzaj to cellulit tłuszczowy, który pojawia się w kolejnych stopniach zaawansowania. W tym przypadku występują większe zagłębienia, wyczuwalne grudki. Cellulit tłuszczowy jest trudniejszy do zredukowania.

Warto zwrócić uwagę, że cellulit wodny a tłuszczowy różnią się nie tylko występowaniem w różnych stopniach zaawansowania, ale również wyglądem. Należy jednak podkreślić obecność również trzeciej formy skórki pomarańczowej. Jest to skóra materacowa. W tym przypadku pojawiają się większe zagłębienia i liczne guzki. Obszar objęty cellulitem jest coraz większy. Ma obniżoną temperaturę, a zmiany są niemożliwe do usunięcia.

Sprawdź naszą ofertę na zabiegi na cellulit i tkankę tłuszczową!
 

Cellulit wodny a tłuszczowy – czym się różni?

Jak rozróżnić cellulit wodny a tłuszczowy? Warto zwrócić uwagę, że cellulit tłuszczowy wyróżnia się pojawieniem się nadmiaru tkanki tłuszczowej w danym miejscu. Jeżeli po złapaniu fałdu tłuszczowego pojawia się ból oraz grudki, oznacza to cellulit tłuszczowy. W przypadku szczupłych osób pojawia się bardzo często cellulit wodny. W takim przypadku skóra jest lekko opuchnięta, pofałdowana.

Jeżeli występuje cellulit wodny, wówczas na skórze nie pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj skórki pomarańczowej występuje zazwyczaj w okolicach brzucha, ud, łydek.
 

Jakie są przyczyny cellulitu?

Przyczyn cellulitu można doszukiwać się w wielu aspektach naszego życia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to my mamy największy wpływ na swój wygląd i pojawienie się cellulitu. Najczęstsze przyczyny cellulitu to:

 • zaburzenia hormonalne,
 • dieta, w której przeważa sól, cukier oraz ostre przyprawy,
 • nieregularne spożywanie posiłków,
 • brak aktywności fizycznej,
 • nadwaga,
 • problemy z krążeniem,
 • palenie papierosów,
 • buty na obcasie,
 • zbyt obcisłe ubrania,
 • tabletki antykoncepcyjne.

 

Jak wyeliminować cellulit tłuszczowy i wodny?

Jeżeli chcesz wyeliminować cellulit wodny, pierwszym etapem powinna być przede wszystkim zmiana diety. Postaraj się zdrowo odżywiać, postawić na pełnoziarniste produkty zawierające błonnik, owoce oraz warzywa. Zadbaj o regularne posiłki. Wprowadź do swojego życia więcej ruchu, który wpłynie na jędrność ciała. Jeśli pojawił się cellulit wodny, zadbaj o dobre nawodnienie. Nie zapomnij również o treningach, które wspierają walkę z cellulitem.

Wśród naturalnych składników diety, które mogą Ci pomóc, pojawiają się między innymi: świeża mięta, zielona herbata, cytryna, egzotyczne owoce (grejpfruty, ananasy), szparagi, brokuły, tłuste ryby.  Są to produkty, które wspierają usuwanie toksyn z organizmu. Uwaga! Podstawą diety antycellulitowej są produkty nieprzetworzone.

Dobrym sposobem na redukcję cellulitu jest również regularne masowanie skóry. Warto pomyśleć o zabiegach realizowanych przez specjalistów, które pozwolą na redukcję cellulitu oraz tkanki tłuszczowej.

W naszej ofercie znajdziesz takie zabiegi jak:

Sprawdź, co mogą Ci zaoferować nasi specjaliści! Zapraszamy do kontaktu!