leczenie bezzębia

Braki w uzębieniu? Sprawdź, jakie leczenie bezzębia będzie najlepszym rozwiązaniem

 

Każdy z nas marzy o wspaniałym, pełnym uśmiechu. Często pojawiają się jednak problemy, które wydają się nie do przeskoczenia. Jednym z nich jest bezzębie całkowite. Wpływa to nie tylko na walory estetyczne, ale również komfort życia. Jakie leczenie bezzębia będzie najlepszym rozwiązaniem? Odpowiadamy!

 

 

Bezzębie całkowite – co to jest?

Zdjęcia z uroczystości rodzinnych, wakacji, wyjątkowych dla Ciebie chwil… Każde z nich upamiętnia niesamowite wydarzenia z życia, a ty musisz hamować na nich swój szczery uśmiech? Bezzębie całkowite jest często powodem wielu kompleksów, a także ograniczeniem w życiu codziennym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że braki w uzębieniu mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak prezentują się statystyki? Zgodnie z informacjami z 2009 roku, aż 43,9% pacjentów w wieku 65-74 lata borykało się z bezzębiem. Na przestrzeni lat ten odsetek zmalał, ale nadal stanowi poważny problem społeczny. Co ważne, bezzębie dotyka także młodych osób, choć w mniejszym stopniu. Czym jest ta „choroba”?  Objawia się przede wszystkim brakiem zębów w żuchwie i szczęce. Warto zwrócić uwagę, że bezzębie może być częściowe lub całkowite. Bezzębie częściowe występuje, gdy pacjent posiada kilka własnych zębów. W takich sytuacjach warto zadbać o dodatkowe leczenie, by uniknąć większych braków w uzębieniu. Zwróćmy uwagę na przyczyny tej „choroby”.

 

Bezzębie całkowite lub częściowe – przyczyny

Bezzębie dotyczy nie tylko osób starszych, ale również młodych ludzi. W zależności od wieku pacjenta mogą pojawiać się jednak inne przyczyny. Warto zwrócić uwagę, że jednym z powodów braków w uzębieniu jest bez wątpienia wiek. Pamiętajmy jednak, że brak codziennej higieny jamy ustnej również prowadzi do osłabienia zębów i ich chorób. Niezdrowa dieta obfitująca w dużą ilość słodyczy może także stać częściowo za brakami w uzębieniu. Ponadto nieleczona próchnica prowadzi w skrajnych przypadkach do poważnych zmian chorobowych, które prowadzą do wypadaniu zębów.

Należy jednak zwrócić uwagę, że jedną z najczęstszych przyczyn bezzębia u osób dorosłych jest paradontoza. Pojawia się często z powodu braku higieny jamy ustnej, stresu, palenia papierosów, wieku czy też płci. Ostatnim powodem może być nieszczęśliwy wypadek, choć w tym przypadku bardziej prawdopodobne jest częściowe bezzębie niż całkowite.
 

Leczenie bezzębia – natychmiastowa reakcja jest kluczowa

Leczenie bezzębia powinniśmy rozpocząć natychmiast nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Braki w uzębieniu są powodem nieodwracalnych zmian w jamie ustnej, które wiążą się z zanikiem kości i tkanek miękkich. W efekcie może dojść do zniekształcenia pierwotnego układu zębów. Jeżeli dojdzie do częściowego bezzębia, pozostałe zęby mogą być osłabione i bardziej narażone na uszkodzenia. W skrajnych przypadkach pojawiają się bóle karku, szyi, a nawet bóle migrenowe. Dlatego też warto jak najszybciej rozpocząć leczenie bezzębia.

Z jakich metod odbudowy uzębienia można skorzystać? Kiedy szukamy odpowiedzi na to pytanie, bardzo często przed oczami staje nam babcia wyjmująca sztuczną protezę z jamy ustnej. Aktualnie jednak pojawiają się alternatywne rozwiązania, które sprawiają, że leczenie bezzębia jest prostsze, a efekty bardziej komfortowe. O jakich metodach mówimy? Jeżeli zastanawiasz się, co pomoże na bezzębie, implanty mogą być idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
 

Bezzębie – implanty jako pierwszy krok do leczenie bezzębia

Jednym z problemów dotykających wysoki odsetek Polaków jest bezzębie. Implanty mogą być doskonałą alternatywą dla wyjmowanych sztucznych szczęk, które mogą wpływać negatywnie na komfort życia pacjenta. Implantologia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na leczenie bezzębia. Dzięki niej pacjent otrzymuje substytut zęba w postaci wszczepionego sztucznego korzenia zębowego. Implanty są wykonywane zazwyczaj z tytanu, co gwarantuje dobre przyjęcie substytutu przez organizm, a także wpływa pozytywnie na jego trwałość.

Sprawdź szczegóły oferty D105 na stronie: Implanty zębów!

 

Leczenie bezzębia za pomocą implantów to dopiero pierwszy krok w drodze do odzyskania pięknego uśmiechu. Implanty mocuje się w szczęce i żuchwie, a następnie na nich umieszczana jest proteza. Warto zwrócić uwagę, że ten sposób na leczenie bezzębia sprawdzi się doskonale w przypadku chorób dziąseł. Jaka proteza przy bezzębiu będzie najlepszym rozwiązaniem?
 

Brak zębów – jaka proteza będzie najlepsza?

Bezzębie całkowite lub częściowe to problem, który wymaga natychmiastowej pomocy stomatologa. Implantologia oraz protetyka to dwie specjalizacje pomocne, gdy doskwiera brak zębów. Jaka proteza będzie najlepsza w takiej sytuacji? Połączenie implantów z protezami pozwoliło na skrócenie czasu leczenia, a także rekonwalescencji. Nie musisz udawać się na przeszczep kości, by odzyskać w pełni funkcjonalne uzębienie.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka proteza przy bezzębiu będzie najlepsza, do wyboru masz dwa podstawowe rozwiązania. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat.

  • Proteza stała jest umocowana na stałe, a wyjąć ją może wyłącznie specjalista. Jej celem jest zastąpienie własnych zębów pacjenta. W pełni oddaje wygląd i funkcje pierwotnego uzębienia. Pielęgnacja protezy stałej odbywa się na takich samych zasadach jak własnych zębów.
  • Proteza ruchoma to sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu, które można samodzielnie wyjąć. W takim przypadku proteza nie jest przymocowana na stałe do kości. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabiegom higienicznym, które pozwolą na utrzymanie uzupełnień w dobrej kondycji. Pacjent powinien stosować specjalne miękkie szczoteczki służących do oczyszczania protezy z zanieczyszczeń i resztek pokarmowych. Do mycia należy stosować pastę do zębów lub szare mydło.

Jednym z najczęściej polecanych rozwiązań jest proteza stała, która pozwala osiągnąć estetyczny wygląd, a jednocześnie odzyskać funkcje żucia i gryzienia. Jeżeli zależy Ci na komforcie, a także zadbaniu o swoje zdrowie, leczenie bezzębia będzie nieuniknione. Proteza ruchoma będzie jednak odpowiednim rozwiązaniem w przypadku osób posiadających tylko częściowe braki w uzębieniu. Dlatego też warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie rozwiązanie do indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia pacjenta.

Sprawdź więcej informacji w ofercie D105: Protezy zębowe!

 

Podsumowanie: Jakie leczenie bezzębia będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jaka proteza przy bezzębiu będzie najlepszym wyborem, zapraszamy na konsultację do gabinetu Dębowa 105. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Stomatolodzy w D105 skupiają się przede wszystkim na leczeniu interdyscyplinarnym, dlatego połączenie leczenie implantologicznego i protetycznego nie stanowi dla nich problemu. Pacjent natomiast zyskuje pomoc niezbędnych specjalistów w jednym miejscu. Zapraszamy do kontaktu! Dowiedz się więcej, jak dbamy o piękny o uśmiech naszych pacjentów.