Bezpieczny botoks, czyli jaki?

AKTUALNOŚCI - MEDYCYNA ESTETYCZNA

Jak szybko działa toksyna botulinowa i jak często powtarzać zabieg?

Botoks to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, z którego korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Jest on ukierunkowany na wygładzenie zmarszczek oraz przywrócenie młodego wyglądu twarzy. Zabieg jest niezwykle skuteczny, a jego efekty są zauważalne bardzo szybko, np. przy wypełnianiu kurzych łapek, lwiej zmarszczki, czy innych zmarszczek znajdujących się między brwiami, na czole oraz szyi.

Jak działa toksyna botulinowa?

Widoczne efekty botoksu wynikają z zastosowania tzw. toksyny botulinowej. To substancja wytwarzana przez pewną grupę bakterii beztlenowych. Jak to działa? Codzienna aktywność mięśni twarzy polega na ich kurczeniu się w wyniku otrzymywania sygnału z włókien nerwowych. Wstrzyknięcie botoksu wiąże się z zaprzestaniem wysyłania tych sygnałów. Mięśnie przestają się kurczyć, a ich rozluźnienie prowadzi do wygładzenia bruzd.

Efekty działania toksyny botulinowej są bardzo szybkie. Zazwyczaj już po 4-7 dniach od wykonania zabiegu, wygładzenie skóry staje się zauważalne gołym okiem. Kolejne dni niosą ze sobą stopniowy zanik zmarszczek, zaś sama cera staje się jędrna i pełna blasku. Wraz z rozluźnieniem się mięśni, pacjentki wyglądają na bardziej wypoczęte, a ich rysy twarzy na złagodzone. Warto pamiętać, że proces zaniku mocniejszych zmarszczek może trwać nieco dłużej. Przez jaki czas utrzymują się efekty? Zazwyczaj do pół roku, jednak nierzadko nawet do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu, kiedy zmarszczki ponownie stają się widoczne, z powodzeniem można powtórzyć zabieg.

Warunki bezpiecznego wykonania botoksu

Media często przedstawiają nam zdjęcia czy opisy nieudanych zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Taki stan rzeczy może powodować  lęk związany z ryzykiem uzyskania nienaturalnego wyglądu czy przykrych powikłań pozabiegowych. Warto jednak wiedzieć, że botoks należy wykonywać wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej, w których całość zostaje poprzedzona dokładną analizą stanu zdrowia i ustaleniem odpowiedniej dawki preparatu. Dodatkowo pod uwagę bierze się wszelkie przeciwwskazania mogące wykluczyć daną osobę z zabiegu, a także stan skóry w miejscu gdzie zostanie zaaplikowana substancja.

Aby uzyskać naturalny efekt wygładzenia, niezwykle ważne jest podanie odpowiedniej ilości preparatu, a także liczba wykonywanych wkłuć. Poprawnie wykonany zabieg botoksu pozwala zachować naturalną mimikę twarzy i pięknie podkreślić urodę pacjenta czy pacjentki.