aparat na zęby dla dzieci, ortodonta dziecięcy

Ortodonta dziecięcy odpowiada: Jaki aparat na zęby dla dzieci będzie najlepszy?

Bardzo często nagłaśnia się kwestie związane z odpowiednią higieną jamy ustnej u dzieci. Próchnica to jednak niejedyny problem, który pojawia się u naszych pociech. Wiele wątpliwości budzi również aparat na zęby dla dzieci.

Trudno jednak znaleźć odpowiedź na wiele dręczących nas pytań. Kiedy zdecydować się na pierwszą wizytę do ortodonty? Jaki aparat na zęby dla dzieci będzie najlepszy? Odpowiada ortodonta dziecięcy z Katowic w D105.

Aparat na zęby dla dzieci – kiedy zdecydować się na wizytę?

Aparat na zęby dla dzieci to temat, wokół którego krąży wiele mitów. Jeżeli nie zweryfikujesz ich w odpowiednim momencie, wada zgryzu może postępować, a ty nie będziesz nawet tego świadomy. Dlatego pierwsze pytanie, na jakie odpowiemy, dotyczy pierwszej wizyty u ortodonty dziecięcego w Katowicach lub innym, dowolnym mieście. Najpopularniejszy mit mówi o tym, że należy poczekać z kontrolą do momentu, gdy wszystkie mleczaki zastąpią zęby stałe. 

Pojawia się jednak pytanie, czy odkładanie wizyty w czasie nie spowoduje większej szkody? W jamie ustnej dziecka dzieje się dużo więcej niż tylko wymiana mleczaków na zęby stałe. Cały czas rosną kości szczęki i twarzy, ponieważ muszą być przygotowane na przyjęcie zębów o większych rozmiarach niż mleczaki. Zazwyczaj zęby mleczne zaczynają wypadać między 5 a 6 rokiem życia. Następnie proces ten trwa przez kolejne lata – mniej więcej do 12-13 roku życia.

Cały ten proces powinien odbywać się pod obserwacją: stomatologa, pediatry czy też logopedy. Kiedy specjalista zauważy nieprawidłowości, wówczas należy niezwłocznie udać się do ortodonty dziecięcego. W Katowicach możesz umówić się na wizytę w naszych gabinetach D105. Niektóre sygnały zauważysz sam, przebywając na co dzień ze swoim dzieckiem. 

Sprawdź również artykuł: Pierwsza wizyta u dentysty. Jak wygląda? Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty? wyrostka zębodołowego.

Co powinno wzbudzić wątpliwości? Kiedy aparat na zęby dla dzieci okazuje się konieczny?

Wśród nich pojawiają się między innymi: 

 • przedwczesna utrata zębów mlecznych, 
 • krzywo wyrastające zęby lub brak miejsca na stałe zęby, 
 • asymetria na twarzy, 
 • przesunięte do przodu górne przednie zęby,
 • wada wymowy, 
 • zgrzytanie lub zaciskanie zębów.

 

Specjaliści zalecają, aby pierwsza wizyta u ortodonty odbyła się już w okresie uzębienia mlecznego. Wczesna wizyta u specjalisty umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia ortodontycznego we właściwym czasie. 

Dodatkowo ortodonta dziecięcy pomoże w wyeliminowaniu przyczyn powstawania wad zgryzu u dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku zgryzu krzyżowego. Odpowiednie leczenie oraz założenie aparatu na zęby dla dzieci będzie miało ogromne znaczenie.

Ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci?

Kolejne pytanie, które pojawia się również często u rodziców, to: ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci? Jest to wydatek wymagający odpowiedniego dostosowania budżetu domowego. Nie każdy będzie w stanie zapłacić taką kwotę w dowolnym momencie. Należy jednak podkreślić, że ograniczenia finansowe nie powinny być powodem odkładania w czasie wizyty u ortodonty dla dzieci. 

 

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, a ostateczny koszt leczenia zależy od wady zgryzu oraz wymaganego aparatu ortodontycznego dla dzieci. Cena może być również inna w przypadku poszczególnych gabinetów, które znajdują się w większych lub mniejszych miastach. Warto zaznaczyć, że na cennik wpływa również renoma i kwalifikacje specjalistów.

Sprawdź szczegóły na stronie Cennik D105.

 

Jakie są aparaty ortodontyczne dla dzieci? Rodzaje i podstawowe różnice

Aparat ortodontyczny dla dzieci umożliwia leczenie wad zgryzu. Są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta i wymagają precyzyjnego dopasowania. Należy zaznaczyć, że kości szczęki u dzieci stale się zmieniają, co powoduje konieczność regularnych wizyt u specjalisty. Jakie są aparaty ortodontyczne dla dzieci? Rodzaje aparatów najczęściej stosowanych w przypadku najmłodszych pacjentów dzieli się przede wszystkim na ruchome i stałe.

 

Czym różnią się te dwa rozwiązania? Aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci można wyjmować podczas mycia zębów czy spożywania posiłków. Takie leczenie wymaga dyscypliny oraz szczególnej kontroli rodziców. Jeżeli Twoja pociecha nosi aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci, musisz dopilnować, aby przestrzegała wszelkich zaleceń ortodonty. Dotyczy to przede wszystkim: ilości godzin w ciągu dnia, kiedy aparat na zęby dla dzieci powinien być założony. 

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci

Dodatkowo aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci dzieli się na: jednoszczękowe i dwuszczękowe.

 

 • Aparat dwuszczękowy służy do ogólnej korekty zgryzu. Sprawdzą się w przypadku prawidłowego ustawienia żuchwy lub poszerzenia szczęki. Może być stosowany w przypadku uzębienia mieszanego.
 • Aparat dwuszczękowy służy do korekty pozycji zębów w łuku górnym i dolnym.

 

Sprawdź również artykuł: Krzywe, nieestetyczne zęby? Wypróbuj niewidoczne nakładki ortodontyczne

 

Czym różnią się stałe aparaty ortodontyczne dla dzieci? Rodzaje aparatów stałych, jakie stosuje się podczas leczenia najmłodszych pacjentów, to przede wszystkim:

 

 • Tradycyjny aparat stały składa się z metalowych zamków i łuku oraz niemetalowych ligatur, czyli gumek. Takie leczenie ortodontyczne będzie możliwe w przypadku całkowitego wyleczenia zębów oraz dobrego stanu dziąseł.
 • Estetyczny aparat stały to doskonały zamiennik tradycyjnego, metalowego rozwiązania. Sprawdzi się w przypadku dzieci, które obawiają się reakcji rówieśników i będą odczuwać dyskomfort z powodu zbyt dużej widoczności metalowych elementów.
 • Samoligaturujący aparat ortodontyczny dla dzieci wyróżniają się zamkami bez ligatu. W tym przypadku zostaje ograniczona liczba wizyt kontrolnych u ortodonty, a aparat jest łatwy w utrzymaniu czystości.
 • Aparat lingwalny jest mocowany do wewnętrznej części zębów, od strony języka. W tym przypadku dziecko zyskuje komfort, ponieważ cały mechanizm jest niewidoczny. Początkowo mogą pojawiać się problemy z mową, ale jest to kwestia przyzwyczajenia i z czasem to minie.

 

Ortodonta dziecięcy Katowice: Gdzie najlepiej zapisać dziecko na leczenie?

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć najlepszego ortodontę dziecięcego w Katowicach? Chcesz, by Twoje dziecko otrzymało kompleksową pomoc specjalistów? Warto korzystać ze sprawdzonych miejsc, w które cieszą się dobrą, nieposzlakowaną opinią. Przed umówieniem wizyty zweryfikuj również, jacy specjaliści pracują w wybranym miejscu oraz jakie kwalifikacje posiadają. Sprawdź również, jakie metody leczenia są stosowane w konkretnych klinikach. Nie każda z nich może oferować wszystkie powyżej wymienione rozwiązania.

Kompleksową pomoc najlepszych specjalistów możesz otrzymać w gabinetach D105. Prowadzimy leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatów stałych oraz ruchomych. Pierwsza wizyta to konsultacje, podczas których zdefiniujemy problem i jego rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka. 

Sprawdź więcej informacji w ofercie: Ortodoncja Katowice