implanty zębów, wstawienie implantu zęba

QA cz.2: Pielęgnacja implantów zębów, leczenie implantologiczne u dziecka, przeciwwskazania

Zabiegi stomatologiczne wywołują bardzo często negatywne emocje u pacjentów: strach, panika, stres. To wszystko wpływa na komfort i prawidłowy przebieg leczenia. Informacja oraz wiedza to potężne narzędzia, które mogą pomóc Ci w opanowaniu tych złych emocji.

Dlatego zapraszamy na drugą część QA, w którym poruszamy takie tematy jak: wypadnięcie implantu zęba, przeciwwskazania, leczenie implantologiczne u dziecka oraz pielęgnacja. Krótko mówiąc, poruszymy tematy, które wzbudzają najwięcej wątpliwości i są źródłem stresu.

 

Czy wypadnięcie implantu zęba jest możliwe?

Być może jesteś zaskoczony tym pytaniem, ponieważ implanty zębów miały zostać z Tobą już na zawsze. Zdarza się jednak, że na etapie leczenia dochodzi do komplikacji i odrzucenia sztucznego korzenia. Musimy sobie powiedzieć, że implantologia w stomatologii narusza naturalny stan uzębienia. Tkanka kostna zostaje uszkodzona, a następnie musi zrosnąć się z implantem. Na tym etapie może dojść do wypadnięcia implantu zęba.

Główną przyczyną może być stan zapalny, zęby sąsiednie z ogniskami infekcji, choroby ogólne, zła higiena jamy ustnej, niewystarczająca powierzchnia kości. To wszystko może doprowadzić do zakażenia tkanek kostnych i rozwoju stanu zapalnego.

Niektóre z przyczyn odrzucenia implantu jesteśmy w stanie zdiagnozować i wyeliminować przed rozpoczęciem zabiegu. Polega to na wdrożeniu odpowiednio: skalingu, leczenia chorób przyzębia, leczenia endodontycznego, ekstrakcji zębów i korzeni, usunięciu źródeł zakażeń lub odbudowie kości wyrostka zębodołowego.

 

Wypadnięcie implantu zęba – co dalej?

Jeżeli wypadnięcie implantu zęba może pojawić się z powodu braku integracji implantu z kością, implantolog zweryfikuje to podczas badania rentgenowskiego przed założeniem mostu lub korony. Następnie specjalista wyciąga bezboleśnie sztuczny korzeń. Kiedy upłynie niezbędny czas na regenerację – kilka tygodni, implantolog wstawi nowy implant.

Bez obaw! Problem ten dotyczy zaledwie 1-2% leczonych pacjentów. Jeżeli pojawi się akurat u Ciebie, nie spowoduje dodatkowego bólu podczas wyciągania implantu.

Niepokojące może być również odkręcenie śruby gojącej. W takim przypadku możesz być spokojny. Takie problemy się zdarzają, ale wystarczy udać się na dodatkową wizytę do specjalisty w celu dokręcenia poluzowanej śruby.

Sprawdź naszą ofertę: Implanty zębów Katowice.
 

Przeciwwskazania: Implanty zębów a zabiegi kosmetyczne

Implanty zębów ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i podnoszą estetykę. Pojawiają się jednak przeciwwskazania, które niosą ze sobą pewne ograniczenia. Wielu pacjentów ma przede wszystkim wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa zabiegów kosmetycznych. Jak wygląda zależność: implanty zębów a zabiegi kosmetyczne wykorzystujące ultradźwięki? Nie ma powodów do zmartwień. Nie wchodzą one w żadne reakcje z materiałami stosowanymi w implantologii.

Wątpliwości dotyczą również peelingów kawitacyjnych. Jednym z przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu są metalowe elementy. Należy jednak podkreślić, że implanty zębów wykonuje się zazwyczaj z tytanu, co nie rodzi zagrożeń w przypadku wykonywania tego typu zabiegów.
 

Przeciwwskazania: Tomografia komputerowa a implanty zębów

Niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Problemy zdrowotne potrafią zaskoczyć, a wraz z nimi konieczność wykonania RTG czy też tomografii komputerowej. Specjaliści zgodnie twierdzą, że takie badania nie wiążą się z żadnymi zagrożeniami. Jak wygląda zależność: tomografia komputerowa a implanty zębów?

Takie badania są zawsze poprzedzone wywiadem, podczas którego powinieneś udzielić niezbędnych informacji na temat składu implantów. Specjalista powinien upewnić się, czy nie wchodzą one w reakcje z tomografem lub rezonansem magnetycznym.
 

Czy można założyć implanty zębów u dziecka?

Implanty zębów u dziecka nie są stosowane. Musisz pamiętać, że sztuczny korzeń łączy się z tkanką kostną. Z kolei ta w wyniku procesów rozwojowych zmienia się u dzieci i nastolatków. Dlatego też zalecamy korzystanie z innych rozwiązań protetycznych w przypadku rosnących pacjentów, by uniknąć powikłań w przyszłości. Implanty zębów u dziecka wymagają dodatkowej korekty, zabiegów estetycznych oraz wymiany korony.

Zdarza się jednak, że stosujemy implantoprotetykę, która jest w tym przypadku częścią kompleksowego planu leczenia ortodontycznego w przypadku braku związków wielu zębów.

Sprawdź naszą ofertę: Protetyka stomatologiczna.
 

Pielęgnacja implantów zębów – co muszę wiedzieć?

Pielęgnacja implantów zębów jest niezbędna, by zachować estetyczny wygląd oraz zdrowie jamy ustnej. Oczywiście, nie musisz martwić się próchnicą czy zapaleniem miazgi zębowej. Mimo to należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt, którym jest pielęgnacja implantów zębów. O czym musisz pamiętać? Są to przede wszystkim: dokładne czyszczenie implantów zębowych, odkażanie dziąseł, stosowanie irygatorów.

Ponadto nie zapominaj o regularnych wizytach u stomatologa w celu zweryfikowania stanu jamy ustnej, a także usuwania kamienia nazębnego.

Sprawdź więcej informacji w ofercie: Stomatologia Katowice