Pierwsza wizyta u dentysty może być stresująca nie tylko dla pacjenta, ale również jego opiekunów. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy po raz pierwszy odwiedzić gabinet dentystyczny? I jak to zrobić? Zdarza się, iż pierwsze ząbki dziecka są widoczne już w 4-5 miesiącu jego życia.
Czasem zaczynają przebijać się dopiero w okolicach 1 roku. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty będzie dobrym pomysłem i dlaczego należy je regularnie powtarzać?
Kiedy w życiu rodziców pojawia się dziecko, razem z nim przychodzi odpowiedzialność za jego zdrowie i wychowanie. Dbałość o jamę ustną malucha to nie tylko leczenie powstałych już ubytków, ale wykształcenie dobrych nawyków przekładających się na późniejsze, dorosłe życie dziecka. Oprócz regularnego czyszczenia zębów w domu, niezwykle ważne są okresowe i profilaktyczne wizyty u dentysty.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być stresująca nie tylko dla małego pacjenta, ale również rodziców. Pod wpływem napięcia u opiekunów dziecko również zaczyna się niepokoić. Jak tego uniknąć? Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Jak przebiega?
Wielu świeżo upieczonym rodzicom wydaje się, iż pierwsza wizyta u dentysty z kilkumiesięcznym dzieckiem nie ma większego sensu. To błąd, który niesie ze sobą ryzyko późniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, możliwych do wyeliminowania już w pierwszych miesiącach życia malucha. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć?
Najlepszym momentem na odbycie pierwszej wizyty jest czas, gdy dziecko może pochwalić się już kilkoma zębami mlecznymi. Najczęściej przypada on w ciągu 6 miesięcy do roku od narodzin. Na czym polega badanie jamy ustnej w tym momencie?
Sprawdź również artykuł na temat higieny jamy ustnej u dzieci: 5 sposobów, jak nauczyć dziecko myć zęby!
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma sens. Możliwość zdiagnozowania źródła dopiero co rodzącego się problemu, pozwala na jego szybkie wyeliminowanie i zapobieganie dolegliwościom w późniejszych latach. Wczesna wizyta może również uchronić malucha przed zaburzeniami ortodontycznymi w starszym wieku. Gdy dziecko ma już kilka lat, warto zabrać je na wizytę adaptacyjną do tego samego gabinetu, co przełoży się na uniknięcie lęku i obaw przed regularnymi wizytami.
Zęby mleczne wymagają takiej samej uwagi i troski jak zęby dorosłego człowieka. Konieczne jest ich leczenie, ale również zabezpieczanie przed powstawaniem ubytków. W kwestii zabiegów dentystycznych, gdy dziecko ukończyło 6 lat, można zdecydować się na bezbolesne lakierowanie lub lakowanie, które ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy zębów w późniejszym czasie.
Sprawdź naszą ofertę: Stomatologia dziecięca Katowice!