pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty. Jak wygląda? Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty może być stresująca nie tylko dla pacjenta, ale również jego opiekunów. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy po raz pierwszy odwiedzić gabinet dentystyczny? I jak to zrobić? Zdarza się, iż pierwsze ząbki dziecka są widoczne już w 4-5 miesiącu jego życia.

Czasem zaczynają przebijać się dopiero w okolicach 1 roku. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty będzie dobrym pomysłem i dlaczego należy je regularnie powtarzać?

Wizyta dziecka u dentysty…

Kiedy w życiu rodziców pojawia się dziecko, razem z nim przychodzi odpowiedzialność za jego zdrowie i wychowanie. Dbałość o jamę ustną malucha to nie tylko leczenie powstałych już ubytków, ale wykształcenie dobrych nawyków przekładających się na późniejsze, dorosłe życie dziecka. Oprócz regularnego czyszczenia zębów w domu, niezwykle ważne są okresowe i profilaktyczne wizyty u dentysty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być stresująca nie tylko dla małego pacjenta, ale również rodziców. Pod wpływem napięcia u opiekunów dziecko również zaczyna się niepokoić. Jak tego uniknąć? Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Jak przebiega?

 

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty 

Wielu świeżo upieczonym rodzicom wydaje się, iż pierwsza wizyta u dentysty z kilkumiesięcznym dzieckiem nie ma większego sensu. To błąd, który niesie ze sobą ryzyko późniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, możliwych do wyeliminowania już w pierwszych miesiącach życia malucha. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć?

Najlepszym momentem na odbycie pierwszej wizyty jest czas, gdy dziecko może pochwalić się już kilkoma zębami mlecznymi. Najczęściej przypada on w ciągu 6 miesięcy do roku od narodzin. Na czym polega badanie jamy ustnej w tym momencie?
 

Jak przebiega pierwsza wizyta u dentysty w przypadku dziecka?

  • Pierwsza wizyt u dentysty polega przede wszystkim na sprawdzeniu przez stomatologa stanu zdrowia zębów pod kątem próchnicy.
  • Stomatolog przeprowadza także badanie wędzidełek wargi górnej i dolnej oraz języka, których stan ma bezpośredni wpływ na rozwój aparatu mowy.
  • Lekarz przekazuje rodzicom ważne informacje dotyczące profilaktyki i sposobów na zadbanie o pojawiające się zęby mleczne.
  • Jeśli dentysta nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, kolejna wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się po upływie następnych 6 miesięcy.

Sprawdź również artykuł na temat higieny jamy ustnej u dzieci: 5 sposobów, jak nauczyć dziecko myć zęby!
 

Pierwsza wizyta u dentysty – dlaczego im wcześniej, tym lepiej?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma sens. Możliwość zdiagnozowania źródła dopiero co rodzącego się problemu, pozwala na jego szybkie wyeliminowanie i zapobieganie dolegliwościom w późniejszych latach. Wczesna wizyta może również uchronić malucha przed zaburzeniami ortodontycznymi w starszym wieku. Gdy dziecko ma już kilka lat, warto zabrać je na wizytę adaptacyjną do tego samego gabinetu, co przełoży się na uniknięcie lęku i obaw przed regularnymi wizytami.

Zęby mleczne wymagają takiej samej uwagi i troski jak zęby dorosłego człowieka. Konieczne jest ich leczenie, ale również zabezpieczanie przed powstawaniem ubytków. W kwestii zabiegów dentystycznych, gdy dziecko ukończyło 6 lat, można zdecydować się na bezbolesne lakierowanie lub lakowanie, które ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy zębów w późniejszym czasie.

Sprawdź naszą ofertę: Stomatologia dziecięca Katowice!