Zauważasz nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka? Może Ci pomóc terapia neurorozwojowa

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, zwróć się po pomoc do specjalistów. W naszych gabinetach D105 możesz skorzystać z usług fizjoterapeuty. Jednym z rozwiązań w ofercie jest terapia neurorozwojowa. Na czym polega? Kiedy może się sprawdzić?

terapia neurorozwojowa katowice

Szczegóły

Czas trwania usługi

45 minut

Ilość zabiegów

Jeżeli podczas diagnostyki zostaną wykryte nieprawidłowości, wówczas zalecamy wizyty raz w tygodniu. Ćwiczenia są wykonywane aż do momentu osiągnięcia kolejnych etapów lokomocji – zazwyczaj kilka tygodni/miesięcy.

Cena

200 zł – pierwsza wizyta niemowlęcia: diagnoza neurorozwojowa wraz z instruktażem prawidłowej pielęgnacji dziecka
150 zł – kolejna wizyta niemowlęcia (do 1,5 roku życia)

Przygotowanie do zabiegu

Na wizytę warto przygotować: książeczkę zdrowia dziecka, wyniki z poprzednich wizyt/badań/wypis z porodówki, ulubione zabawki dziecka, kocyk lub pieluchę tetrową, mleko – jeśli dziecko pije z butelki, zestaw do przewijania. Jeśli niepokoi Cię konkretna aktywność ruchowa dziecka, warto nagrać film i pokazać go podczas wizyt, na przykład: prężenie się dziecka, drgawki, ułożenie asymetryczne na przykład podczas leżenia w łóżeczku.

Po zabiegu

Efektem terapii jest reedukacja ruchowa dziecka z deficytami rozwojowymi, wypracowanie odpowiednich wzorców ruchowych, normalizacja napięcia mięśniowego.

Czym jest terapia neurorozwojowa?

Zanim okaże się, że terapia neurorozwojowa jest odpowiednia dla Twojego dziecka, musisz udać się na konsultację. Specjalista przeanalizuje jakość ruchu oraz spontaniczną aktywność maluszka. Na podstawie tych informacji będzie w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania. Terapia neurorozwojowa to neurofizjologiczna, nieinwazyjna metoda rehabilitacji, która opiera się na rozpoznaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych, a następnie ich minimalizacji. 

Wykonywane działania prowadzą do wykorzystania potencjału ruchowego dziecka. Terapia neurorozwojowa sprawdzi się doskonale w przypadku wcześniaków, niemowląt oraz dzieci starszych.

Sprawdź również naszą ofertę: Elektrostymulacja mięśni Katowice!

 

Kiedy terapia neurorozwojowa może pomóc?

Jest kilka sygnałów, na które należy zwrócić uwagę. Jeżeli zastanawiasz się, czy terapia neurorozwojowa będzie dobrym rozwiązaniem, przeanalizuj zachowanie maluszka. Niepokój mogą wzbudzać między innymi: prężenie, wyginanie się, “trzymanie” główki wysoko podczas leżenia na brzuszku – już od pierwszych dni życia. Dodatkowo sygnałami ostrzegawczymi są: ciągłe wyginanie się lub zrotowana głowa wyłącznie w jedną stronę. U wielu niemowląt pojawia się również asymetryczna lokomocja. Objawia się ona poprzez: wykonywanie przewrotów tylko na jedną stronę, pełzanie “jedną nogą” czy też czworakowanie z ugiętą nogą.

Opóźnienie osiągania wzorców ruchowych mogą być sygnalizowane poprzez brak:

  • podporu na przedramionach w leżeniu na brzuchu po 3 miesiącu życia,
  • obrotów z brzucha na plecy po 6 miesiącu,
  • wysokiego podporu (na dłoniach) w leżeniu na brzuchu po 6 miesiącu życia, 
  • czworakowania/siadu po 10-11 miesiącu, 
  • samodzielnego chodu po 16-18 miesiącu życia.

 

Twoją uwagę powinny zwrócić również: zbyt luźne stawy, duża sztywność rąk lub nóg. Te nieprawidłowości możesz zauważyć podczas ubierania dziecka. Dodatkowymi sygnałami ostrzegawczymi są stale zaciśnięte piątki po ukończeniu 3 miesiąca życia, szyja schowana w barkach i problem z umyciem jej, prężenie przy karmieniu.

Kiedy dziecko ma już 2 lata, warto przeanalizować, czy nie pojawia się stałe łapanie palcami podłoża. U maluszków, które zaczęły chodzić, należy obserwować wygląd stóp. Niepokojącymi sygnałami może być: stopa wygięta jak sierp do środka, koślawa, piętowa. Dodatkowo zwróć uwagę, czy maluszek nie chodzi na palcach. Każdy z tych sygnałów może przemawiać za wprowadzeniem terapii neurorozwojowej. 

 

Terapia neurorozwojowa efekty

Efekty terapii neurorozwojowej pojawiają się przede wszystkim w formie: wypracowania prawidłowych odruchów postawy dziecka, a także nauczenia ich kontrolowania oraz wykorzystywania. Ta metoda rehabilitacji może być wykorzystywana już od pierwszego dnia życia ze względu na nieinwazyjność. Im wcześniej zdecydujesz się na wprowadzenie terapii neurorozwojowej, tym większe efekty przyniosą działania specjalisty.

 

Terapia neurorozwojowa przeciwwskazania

Terapia neurorozwojowa pozwala na poprawienie odruchów dzieci i niemowląt. Należy zwrócić jednak uwagę, że pojawiają się pewne przeciwwskazania, które trzeba respektować. Wśród nich pojawiają się między innymi: aktywne infekcje, niewydolność oddechowa czy też krążeniowa. Szczegółowe informacje na ten temat otrzymasz podczas spotkania ze specjalistą.

 

To ciekawe…

Największe efekty terapii neurorozwojowej można zauważyć w trakcie pierwszego roku życia. Ciało dziecka w tym wieku charakteryzuje się wysoką plastycznością, co pozwala na wypracowanie odpowiednich wzorców ruchowych.