Twoje dziecko ma wadę kręgosłupa, kolan lub stóp?
Terapia wad postawy może Ci pomóc

Jeżeli widzisz u swojego dziecka wady postawy lub coś zaczyna wzbudzać Twoje wątpliwości, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jest nim terapia wad postawy. Nasi fizjoterapeuci zadbają o odpowiednią diagnostykę oraz wprowadzenie leczenia. W D105 otrzymasz profesjonalną pomoc!

terapia wad postawy katowice

Szczegóły

Czas trwania usługi

45 minut

Ilość zabiegów

Najczęściej terapia trwa kilka miesięcy do momentu względnego wyrównania wady, poprawy wzorca chodu, zakresów ruchu lub wyników z badania komputerowego.

Cena

200 zł – pierwsza wizyta dzieci starsze: diagnoza wraz z komputerowym badaniem stóp i wzorca chodu na macie tensometrycznej
150 zł – kolejna wizyta dzieci starsze

Przygotowanie do zabiegu

Warto przygotować: wyniki i wszelką dokumentację, przykładowo książeczka zdrowia, wyniki RTG, USG, TK, MRI, ewentualnie nagrane filmiki podczas aktywności. Dodatkowo należy mieć ze sobą: wodę do picia, strój na przebranie.

Po zabiegu

W tym przypadku najważniejsza jest systematyczność. Dlatego też należy poważnie zadbać o regularne ćwiczenia oraz zaangażowanie w domu.

Na czym polega terapia wad postawy?

Jeżeli zauważasz u swojego dziecka nieodpowiednie nawyki, a także początki wad postawy, już na tym etapie warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Dzięki temu możesz zapobiegać ich pogłębieniu, a także zredukować już obecne. Warto zwrócić uwagę, że terapia wad postawy sprawdzi się nie tylko w przypadku dzieci, ale również młodzieży, a nawet dorosłych. Im wcześniej pójdziesz do specjalisty, tym łatwiej uzyskasz zadowalające efekty. Nasi fizjoterapeuci określą na początku rodzaj dysfunkcji oraz jej stopień. 

Następnie wskazujemy i pomagamy wykonać odpowiednie ćwiczenia. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy ustawiać ciało oraz na co zwracać uwagę. Ostatni etap to określenie działań, które należy wykonywać codziennie po zakończeniu terapii. 

Czujesz dyskomfort podczas chodzenia? Bolą Cię stopy? Sprawdź również ofertę: Wkładki ortopedyczne Katowice!

 

Kiedy może Ci pomóc terapia wad postawy?

Można wyróżnić kilka podstawowych sytuacji, w których pomoc fizjoterapeuty może okazać się niezbędna. Wśród nich pojawiają się między innymi:

  • kręgosłup wyginający się w jedną stronę – możesz zauważyć tego typu nieprawidłowości po większym wcięciu talii po jednej stronie,
  • chód z rotacją całych kończyn dolnych do wewnątrz – w takim przypadku paluchy kierują się do środka, dziecko może potykać się o własne nogi przy chodzie lub biegu,
  • chód z rotacja na zewnątrz, 
  • stopy płaskie, bóle stóp, ścieranie obuwia na zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi, 
  • kolana w kształcie X – kolana stykają się ze sobą a kostki nie,
  • kolana w kształcie O – szpotawe – kostki stykają się ze sobą a kolana nie, 
  • miednica skośna, zrotowana – możesz rozpoznać to po widocznym na spodniach przesunięciu szwów. 

 

Warto zwrócić uwagę, że asymetria postawy występuje bardzo często przy wadach słuchu i wzroku.

Podczas terapii wad postawy może być konieczne wdrożenie zajęć na urządzeniu: Platforma Galileo!

 

Terapia wad postawy – efekty

Terapia wad postawy to rozwiązanie dla osób, które nabrały złych nawyków, prowadzą niezdrowy tryb życia. Zadaniem fizjoterapeuty jest odpowiednie dobranie ćwiczeń. Z kolei pacjent musi wykonywać je systematycznie w celu wzmocnienia mięśni oraz utrzymaniu odpowiedniej sprawności. Dlatego też efekty zależą przede wszystkim od poziomu zaangażowania leczonej osoby. Systematyczność jest w tym przypadku kluczowa.

 

To ciekawe…

Terapia wad postawy przynosi największe efekty w przypadku osób do 25 roku życia. W tym czasie kształtuje się kręgosłup, co ma wpływ na jego elastyczność. Dzięki temu ćwiczenia mają realną szansę na redukcję wad postawy. Pamiętaj, że prawidłowo ukształtowany kręgosłup wpływa na komfort życia, sprawność oraz samopoczucie.