Masz krzywe zęby i marzysz o pięknym uśmiechu? Zastanawiasz się nad leczeniem ortodontycznym? Być może już zdjąłeś aparat i myślisz co dalej, jak zadbać o zęby po leczeniu ortodontycznym?
Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, jesteś w dobrym miejscu. Powinieneś wiedzieć, czym jest retencja ortodontyczna. Pamiętaj, że piękny uśmiech przemija i to od Ciebie zależy kondycja Twoich zębów!
Czas retencji jest bardzo ważny dla powodzenia leczenia ortodontycznego. Dlatego nie możesz go zaniedbywać. Retencja ortodontyczna chroni przed nawrotem wady zgryzu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach nie będzie konieczne zakładanie dodatkowego aparatu. Jednocześnie pamiętaj, że mogą pojawić się również inne powikłania niż nawrót wady zgryzu. Zęby po leczeniu ortodontycznym wymagają nierzadko dodatkowych zabiegów higienizacyjnych lub wybielających.
Przykładem problemów, które mogą pojawić się z czasem, są:
W wyniku stosowania nieprawidłowej higieny podczas noszenia aparatu ortodontycznego pojawiają się czasami podrażnienia dziąseł i przyzębia. W efekcie nie wystarczy aparat ortodontyczny retencyjny. Musisz zadbać również o ogólną higienę jamy ustnej.
Sprawdź zabiegi w naszej ofercie: Higiena i profilaktyka w stomatologii! Jeżeli na zębach pojawiają się przebarwienia, niezbędne mogą być zabiegi z oferty stomatologia estetyczna w Katowicach. Dzięki nim przywrócisz swoim zębom blask i piękną biel.
Jak wspomnieliśmy, podczas utrwalania efektów leczenia niezbędny jest aparat ortodontyczny retencyjny. Niemal w każdym przypadku specjalista zaproponuje Ci aparaty ortodontyczne retencyjne. Jeżeli nie zastosujesz się do indywidualnych zaleceń Twojego ortodonty, najpoważniejszym skutkiem będzie utrata efektów leczenia.
Wyobraź sobie sytuacje, kiedy po długim i kosztownym leczeniu ortodontycznym wszystko wraca do pierwotnego stanu. Straciłeś czas, pieniądze oraz szansę na piękny uśmiech. Aby tego uniknąć, musisz założyć aparat ortodontyczny retencyjny zgodnie z zaleceniami specjalisty.
Są trzy rodzaje aparatów, które dopasowuje ortodonta. Dlatego pamiętaj, nie możesz mierzyć innych swoją miarą. To, że Twój znajomy po leczeniu ortodontycznym zakładał tylko specjalne nakładki na noc, nie oznacza, że Ty również unikniesz aparatu retencyjnego stałego.
Sprawdź również naszą ofertę: Aparat Invisalign i tradycyjna ortodoncja!
Retencja zębów pozwoli Ci uniknąć nawrotu wady zgryzu. Jeżeli nie chcesz, by Twoje leczenie poszło na marne, powinieneś słuchać swojego ortodonty. Aparat ortodontyczny retencyjny może być stały lub ruchomy. Dodatkowo coraz częściej stosuje się przezroczyste płytki termoformowalne lub akrylowe płytki Hawleya. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z tych rozwiązań i być może dowiesz się, w jakich przypadkach niezbędny okazuje się aparat retencyjny stały.
Kiedy aparat retencyjny stały będzie potrzebny? Ortodonci zalecają go najczęściej podczas długotrwałej retencji oraz podejrzenia niestabilności w łuku.
Podkreślamy po raz kolejny! Aby utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, niezbędna jest retencja. Aparat w formie płytek lub niewielkiego drutu pozwoli Ci uniknąć nawrotu wady zgryzu. Pojawia się jednak pytanie, ile trwa czas retencji? Odpowiedź brzmi: to zależy. Na ostateczny czas retencji wpływa wiele czynników. Wśród nich pojawiają się: wiek, stan przyzębia, obecność zębów mądrości, właściwe ułożenie łuków zębowych czy też punktów stycznych. Dodatkowo ważną kwestią jest układ warg, policzków oraz języka.
Czas retencji powinien trwać minimum 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że u dzieci retencja ortodontyczna nie będzie w ogóle potrzebna. Z kolei u dorosłych może trwać nawet całe życie. W tej kwestii należy słuchać przede wszystkim porad specjalisty – ortodonty prowadzącego leczenie.