zęby po leczeniu ortodontycznym, retencja ortodontyczna

Zęby po leczeniu ortodontycznym, czyli retencja ortodontyczna

 

Masz krzywe zęby i marzysz o pięknym uśmiechu? Zastanawiasz się nad leczeniem ortodontycznym? Być może już zdjąłeś aparat i myślisz co dalej, jak zadbać o zęby po leczeniu ortodontycznym?

Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, jesteś w dobrym miejscu. Powinieneś wiedzieć, czym jest retencja ortodontyczna. Pamiętaj, że piękny uśmiech przemija i to od Ciebie zależy kondycja Twoich zębów!

 

 

Co to jest retencja? Aparat ortodontyczny retencyjny

Wielu pacjentów uważa, że w momencie zdejmowania aparatu kończy się leczenie ortodontyczne. Jest również grono osób, które bierze za pewnik osiągnięte efekty i piękny uśmiech. Należy jednak stawić czoła prawdzie i powiedzieć sobie jasno: piękno wymaga stałej pracy. Im jesteśmy starsi, tym nasze zęby stają się słabsze, potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Wraz z upływem czasu mogą się również zmieniać efekty leczenia ortodontycznego –niekoniecznie na lepsze. W takich przypadkach z pomocą przychodzi retencja zębów. Co to jest retencja? Aparat ortodontyczny będzie Ci towarzyszył przez większość etapów leczenia. W kluczowym momencie, który decyduje o tym, jakie efekty zostaną z Tobą na dłużej, nie musisz nosić już tradycyjnego aparatu stałego. Retencja ortodontyczna to czas stabilizacji i utrwalenia uzyskanych efektów. Wyłącznie odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka są w stanie Cię ochronić przed nawrotem wady zgryzu. Dlatego niezbędny okazuje się czas retencji, podczas którego zakłada się aparat retencyjny stały lub ruchomy. W zależności od rodzaju wady zgryzu i wieku otrzymasz odpowiednie zalecenia od swojego ortodonty. O czym należy pamiętać?

 

Jak dbać o zęby po leczeniu ortodontycznym? 

Czas retencji jest bardzo ważny dla powodzenia leczenia ortodontycznego. Dlatego nie możesz go zaniedbywać. Retencja ortodontyczna chroni przed nawrotem wady zgryzu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach nie będzie konieczne zakładanie dodatkowego aparatu. Jednocześnie pamiętaj, że mogą pojawić się również inne powikłania niż nawrót wady zgryzu. Zęby po leczeniu ortodontycznym wymagają nierzadko dodatkowych zabiegów higienizacyjnych lub wybielających.

Przykładem problemów, które mogą pojawić się z czasem, są:

  • przebarwienia,
  • próchnica lub
  • plamy na zębach.

W wyniku stosowania nieprawidłowej higieny podczas noszenia aparatu ortodontycznego pojawiają się czasami podrażnienia dziąseł i przyzębia. W efekcie nie wystarczy aparat ortodontyczny retencyjny. Musisz zadbać również o ogólną higienę jamy ustnej.

Sprawdź zabiegi w naszej ofercie: Higiena i profilaktyka w stomatologii! Jeżeli na zębach pojawiają się przebarwienia, niezbędne mogą być zabiegi z oferty stomatologia estetyczna w Katowicach. Dzięki nim przywrócisz swoim zębom blask i piękną biel.
 

Dlaczego aparat ortodontyczny retencyjny jest tak ważny?

Jak wspomnieliśmy, podczas utrwalania efektów leczenia niezbędny jest aparat ortodontyczny retencyjny. Niemal w każdym przypadku specjalista zaproponuje Ci aparaty ortodontyczne retencyjne. Jeżeli nie zastosujesz się do indywidualnych zaleceń Twojego ortodonty, najpoważniejszym skutkiem będzie utrata efektów leczenia.

Wyobraź sobie sytuacje, kiedy po długim i kosztownym leczeniu ortodontycznym wszystko wraca do pierwotnego stanu. Straciłeś czas, pieniądze oraz szansę na piękny uśmiech. Aby tego uniknąć, musisz założyć aparat ortodontyczny retencyjny zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Są trzy rodzaje aparatów, które dopasowuje ortodonta. Dlatego pamiętaj, nie możesz mierzyć innych swoją miarą. To, że Twój znajomy po leczeniu ortodontycznym zakładał tylko specjalne nakładki na noc, nie oznacza, że Ty również unikniesz aparatu retencyjnego stałego.

Sprawdź również naszą ofertę: Aparat Invisalign i tradycyjna ortodoncja!
 

Aparat retencyjny stały czy ruchomy?

Retencja zębów pozwoli Ci uniknąć nawrotu wady zgryzu. Jeżeli nie chcesz, by Twoje leczenie poszło na marne, powinieneś słuchać swojego ortodonty. Aparat ortodontyczny retencyjny może być stały lub ruchomy. Dodatkowo coraz częściej stosuje się przezroczyste płytki termoformowalne lub akrylowe płytki Hawleya. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z tych rozwiązań i być może dowiesz się, w jakich przypadkach niezbędny okazuje się aparat retencyjny stały.

  • Aparat retencyjny stały wzbudza w wielu osobach nieuzasadnione obawy. Kiedy słyszymy, że coś będzie towarzyszyło nam na co dzień, pojawiają się wątpliwości. Dodatkowo w pamięci mamy wspomnienia związane z dopiero zdjętym aparatem ortodontycznym. Dlatego uspokajamy! Nie ma powodów do zmartwień. Aparat retencyjny stały to niewielki, niewidoczny drucik, który mocuje się od wewnątrz. Dlatego nie będzie widoczny dla innych.Pacjent nie musi również pamiętać o codziennym zakładaniu aparatu. Jednak wadą tego rozwiązania będzie trudniejsza higiena, a także większe ryzyko osadzania się kamienia nazębnego.

    Kiedy aparat retencyjny stały będzie potrzebny? Ortodonci zalecają go najczęściej podczas długotrwałej retencji oraz podejrzenia niestabilności w łuku.

     

  • Przezroczysta płytka termoformowalna, czyli niewidoczny aparat ortodontyczny retencyjny, jest niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Pacjent może ją łatwo zdjąć. Dodatkowo obejmuje całą powierzchnię zębów. Wadą tego rozwiązania jest częste uszkadzanie się i przebarwianie.
  • Akrylowe płytki Hawleya, czyli ruchomy aparat ortodontyczny retencyjny, doskonale przylega do zębów oraz podniebienia. Najczęściej zakłada się go na noc. Jeżeli ortodonta zaleci Ci jednak zakładanie płytek Hawleya w ciągu dnia, będzie również komfortowym rozwiązaniem.

 

Ile wynosi czas retencji po leczeniu ortodontycznym?

Podkreślamy po raz kolejny! Aby utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, niezbędna jest retencja. Aparat w formie płytek lub niewielkiego drutu pozwoli Ci uniknąć nawrotu wady zgryzu. Pojawia się jednak pytanie, ile trwa czas retencji? Odpowiedź brzmi: to zależy. Na ostateczny czas retencji wpływa wiele czynników. Wśród nich pojawiają się: wiek, stan przyzębia, obecność zębów mądrości, właściwe ułożenie łuków zębowych czy też punktów stycznych. Dodatkowo ważną kwestią jest układ warg, policzków oraz języka.

Czas retencji powinien trwać minimum 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że u dzieci retencja ortodontyczna nie będzie w ogóle potrzebna. Z kolei u dorosłych może trwać nawet całe życie. W tej kwestii należy słuchać przede wszystkim porad specjalisty – ortodonty prowadzącego leczenie.